teAch 2014

Όλες οι διαθέσιμες θέσεις έχουν καλυφθεί.

Σας ευχαριστούμε θερμά για το ενδιαφέρον σας!

Εποικοδομητικές προσεγγίσεις και διδακτικές στρατηγικές

στη διδασκαλία και στη μάθηση

20 Μαΐου 2014, Raphael Hall, Κολλέγιο Ανατόλια

Το ετήσιο Συμπόσιο teAch του Κολλεγίου Ανατόλια απευθύνεται σε εκπαιδευτικούς της πρωτοβάθμιας, δευτεροβάθμιας και τριτοβάθμιας εκπαίδευσης και σε γονείς. Στόχος του Συμποσίου είναι να προσφέρει την ευκαιρία σε εκπαιδευτικούς και γονείς να ενημερωθούν για καινοτόμες διδακτικές πρακτικές και μεθόδους και νέες εκπαιδευτικές τεχνολογίες, και να εξοικειωθούν με νέους μαθησιακούς ρόλους που καλείται ο εκπαιδευτικός να υποστηρίξει. Φέτος το συμπόσιο εστιάζει στην ευρύτερη προσέγγιση που θέλει τη γνώση να κτίζεται, να παράγεται από τους ίδιους τους μαθητές. Επίσης εμπλουτίζεται με ομιλίες και παρουσιάσεις που αφορούν θέματα παιδαγωγικής και ψυχολογίας. Προσδοκώμενο αποτέλεσμα: οι δάσκαλοι και οι καθηγητές να καταστούν αποτελεσματικότεροι στην ενεργοποίηση των μαθητών τους, ενισχύοντας σημαντικά με τον τρόπο αυτό τα μαθησιακά αποτελέσματα.

Το πρόγραμμα της διοργάνωσης είναι διαθέσιμο εδώ.