Inspiration Before Christmas 2012 + #educationFWD launch

Post date: Dec 7, 2012 11:16:02 AM

Αναλυτικό πρόγραμμα:

1. Δράση για την κατανόηση των λειτουργιών του διαδραστικού πίνακα και τις δυνατότητες εφαρμογής του στην τάξη

Το σύστημα του διαδραστικού πίνακα (interactive whiteboard) είναι μια τεχνολογία προβολής και χειρισμού του ψηφιακού υλικού και των λειτουργιών του Η/Υ, παρόμοια με την οθόνη αφής, αν και παρέχει αυξημένες δυνατότητες φιλικού και ακριβούς χειρισμού. Οι διαστάσεις του και η πραγματοποίηση της εργασίας μπροστά σε όλη την τάξη, τον κατατάσσουν στην κατηγορία των διδακτικών εργαλείων που ανήκει και ο κλασσικός μαυροπίνακας. Στο σύγχρονο ψηφιακό σχολείο, θεωρείται εκ των ων ουκ άνευ η ύπαρξη διαδραστικού πίνακα στην τάξη. Όμως κατά πόσο ένα διδακτικό εργαλείο, με τα χαρακτηριστικά του κλασσικού πίνακα, μπορεί να υπερβεί τους περιορισμούς της δασκαλοκεντρικής προσέγγισης και να υποστηρίξει συνεργατικές και διερευνητικές μορφές μάθησης; Είναι θέμα που άπτεται του υλικού, του λογισμικού ή της διδακτικής εφαρμογής από τον εκπαιδευτικό;

Υλοποίηση δράσης

Η δράση θα πραγματοποιηθεί σε δύο στάδια:

Στάδιο Α

Παρουσίαση των εργαλείων του διαδραστικού πίνακα και των εκπαιδευτικών λειτουργιών που μπορεί να υποστηρίξει.

(σεμινάριο 2+2 διδακτικών ωρών)

• Παρασκευή 14 Δεκεμβρίου 16:00-17:30 μ.μ.
    • Δευτέρα 17 Δεκεμβρίου 16:00-17:30 μ.μ.

Αίθουσα 218, Macedonia Hall

Κάνετε κλικ εδώ για εγγραφή

Στάδιο Β

Σχεδίαση ενός διδακτικού σεναρίου, που αξιοποιεί το διαδραστικό πίνακα και υλοποίηση του σεναρίου στην τάξη.

Οι συμμετέχοντες εκπαιδευτικοί θα σχεδιάσουν διδακτικό σενάριο, για ενότητα και γνωστικό αντικείμενο που θα επιλέξουν, το οποίο αξιοποιεί κάποια από τα εργαλεία του διαδραστικού πίνακα. Στη συνέχεια θα υλοποιήσουν το σενάριο στην τάξη τους, ώστε να μελετηθεί η εφαρμογή σε πραγματικές συνθήκες. Τόσο κατά τη σχεδίαση, όσο κατά την ανάπτυξη και υλοποίηση, θα παρέχεται στον εκπαιδευτικό όποια υποστήριξη χρειαστεί. Η σχεδίαση, υποστήριξη και υλοποίηση του σεναρίου θα γίνει σε χρόνο που ταιριάζει με το πρόγραμμα του κάθε εκπαιδευτικού κατά τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς.

(εξατομικευμένες συνεδρίες συνεργασίας με τους συμμετέχοντες εκπαιδευτικούς, για την υποστήριξη στη σχεδίαση και στην εφαρμογή του σεναρίου που θα αναπτύξουν).

1. Έναρξη νέας σειράς δράσεων με τίτλο:

#educationFWD

Οι δράσεις της σειράς αυτής στοχεύουν στο να εμπνεύσουν τους εκπαιδευτικούς μέσα από ομιλίες επιλεγμένων ανθρώπων που βρίσκονται στην “πρώτη γραμμή” των εξελίξεων που λαμβάνουν χώρα στην εκπαίδευση, καθώς και ανθρώπων που χαράζουν νέους δρόμους με την έρευνα και τις καινοτόμες πρακτικές τους. Το #educationFWD είναι μια πλατφόρμα ανταλλαγής ιδεών και πρακτικών, καθώς παράλληλα προωθεί την επικοινωνία και το διαλόγο για την εκπαίδευση και τη μάθηση.

Πρόγραμμα:

• Εκπαιδευτικά Προγράμματα Wikipedia
  • Η χρήση της Wikipedia για εκπαιδευτικούς σκοπούς με διάφορους τρόπους, αυτόνομα εκπαιδευτικά προγράμματα και το Wikipedia Education Program.
  • Παρουσίαση στα ελληνικά από τον Κωνταντίνο Σταμπουλή, διαχειριστή Wikipedia και μέλος του Wikimedia Greece User Group
  • Learning in a Networked World
  • Τηλεδιάσκεψη στα αγγλικά με τον Will Richardson, εκπαιδευτικό και συγγραφέα.
  • www.willrichardson.com

Τετάρτη, 19 Δεκεμβρίου | 15:30 - 17:45